Vzhledem k aktuální promo akci na letenky na Bali zakládám toto vlákno pro Vaše dotazy. Procestovali jsme téměř celý ostrov a rádi poradíme těm, co nás budou následovat  .

Bali - průvodce ostrovem

Založil ve fóru Co vidět a navštívit

Libor_S napsal(a):

Jak jste to řešily na výlety po okolí Ubudu a cestou z něj? Prý je tam taxi mafie s vysokými cenami, která nedovolí řidičům Uberu a asi ani této aplikace nabírat zákazníky. Možná už je to ale teď jiné než před 2 lety.


Mafie tam skutečně je a musí se hodně smlouvat. Občas stačí popojít pár desítek metrů z hlavní silnice a už vás někdo vezme i podle aplikace.  Pro místní je k nepochopení už když je člověk schopný ujít kilometr.  V tom okolí Ubudu to bylo určitě nejnáročnější, ale taky se dalo.  Vždycky jsem si našly za kolik by nás odvezl go-jek třeba 50, taxikář řekl 200 a když jsem se dostali na stovku, tak jsem byli nakonec všichni šťastný.  Cestu z Ubudu jsme pak řešily tak, že při pobytu tam jsme si našly přes go-jek řidiče a protože nám byl sympatický, tak jsem si ho najaly na celý den, objely sloní park, vodopády, rýžový terasy a pak jsem se s ním dohodly rovnou i na druhý den na cestu z Ubudu do Canggu, kde jsme měly další ubytování a po cestě nás ještě vzal i do Monkey forrest a motýlího parku.  To nás mohlo stát na den třeba 750 korun dva lidi. Cesta Ubud - Canggu je dost dlouhá, jako asi bych to nechtěla jet ani sama na motorce s krosnou na zádech. 

0 Citovat

niemandos napsal(a):

@ LiborS

Neříkám půjčit si motorku někde, kde není hustá doprava a jiné možnosti omezené. Taky to někdy dělám. Třeba naposledy na Langkawi. Ale po Bali se dá bezproblémově a pohodlně cestovat i jinak, což třeba na většině jiných ostrovů neplatí. Někde si půjčit na den dva motorku a projet si okolí proč ne. Ale mít motorku celou dobu. Proč. Na tom Siquijoru je to na pohodu. Taky si tam tu motorku půjčím v prosinci na celý týden. To jsou ale ty výjimky. 

Vždy se dá domluvit nějaký místnák, který tě odveze kam potřebuješ třeba na motorce. Jen je potřeba se poptat kupříkladu v ubytování, jak sám píšeš.  Určitě je to podstatně menší riziko, že se vymeleš a dovolená bude v lepším případě jen pokažená.

Takže moje doporučení je pokochat se Kutou a vším co nabízí :-)), pak někam přejet třeba na sever či západ a tam si klidně půjčit motorku. Když se následně vyhne velkým městům, může na ní cestovat. Ale riziko není jen v hustotě dopravy, levé straně, ale i psi opice a kvalita cest může způsobit nehodu, takže asi tak. 

Tak to se už shodneme. Jen dodám, že podle mě je zdaleka největší riziko v hustě obydlených oblastech Indonésie nebezpečný způsob jízdy místních řidičů. Kromě zmíněné jízdy motorek bez dodržování bezpečné vzdálenosti je to třeba předjíždění autobusů a náklaďáků na hlavních silnicích (které bývají úzké), kdy řidiči vidí motorky, ale očekávají, že uhnou ze silnice. A např. cestou z Padangbai do Kuty, kde je (mimořádně na poměry v Indonésii) silnice široká s 2 pruhy v každém směru, náš řidič minivanu (jízdenka z Gili loď + minivan) předjížděl několikrát auta stojící na červenou pruhem odbočujícím doprava a pak se mezi ně cpal.
0 Citovat

My jsme v Indonesii hodně vyježdění. Opravdu většinu cest máme za sebou na motorce. Ouvej nám tedy párkrát bylo, ale naštěstí ne kvůli nehodám, ale spíše nefunkčnosti strojů - slabá motorka na Jávě a na Ijen  jsme jí skoro tlačili, nebo když se v slejváku v 1 ráno na silnici mezi Kutou a Ubudem rozhodla nefungovat a my brzy ráno odlétali, na Sulawesi v horách  píchnuté pneu hodně daleko od civilizace a nakonec moc fajn zkušenost s místní policií  .... každopádně, ale někomu kdo nemá vůbec s provozem zkušenost určitě cestovat busy a místní dopravou + třeba v ubytku půjčit motorku a objet okolí. To je takový ideální začátek oťukat se s místní dopravou. Vždycky je potřeba myslet i na své zdraví ač co si budeme povídat mnohdy mi přijde, že je to prašť jako uhoď, když se třeba v nočním buse vzbudím a chvíli koukám...raději vážně zaspat :-)

0 Citovat

Nočním busům je lepší se vyhnout obecně, zvlášť mimo Evropu a vyspělé země někde v horách, ale zrovna v Indonésii mimo Sumatru a jižní Sulawesi není důvod je používat. Na Jávě je lepší vlak přes den i v noci.

0 Citovat

To asi ano, ale jak píšeš na Sulawesi jsme ho 2 x využili a po probuzení to byl vždy zážitek už ten okamžik, kdy je člověk zblbnutý a chvíli přemýšlí kde se to vlastně ocitl a to především díky "hudbě" a dece s hello kitty :-D. Po chvilkovém sledování stylu jízdy raději zavřít oči a spát dál.

Teď tvořím itinerář na 3 týdny na Barmě a tam to vypadá na asi 5 nočních přejezdů busem. Jsou to hrozné délky a asi nejrychlejší možnost dopravy mezi body. Tak snad se nám štěstí neunaví.

0 Citovat

potom nezabudnut na posvatenie:))

inak fakt Bali prithajuje rozne individua

https://www.instagram.com/p/B0_Vbm5HbZC/

0 Citovat

Na druhou stranu neuctivé za chvíli bude všechno, co se druhému nebude hodit.

"Letos v červnu pak Švédka Natalie Schlaterová zveřejnila na Instagramu svůj snímek v bikinách, jak se dívá na rýžovou plantáž, kde pracovali místní lidé. Na tom by nebylo nic tak špatného, kdyby k tomu nedopsala popisek: „Přemýšlím, jak moc je můj život odlišný od muže, který tu každé ráno sklízí rýži.” Svým komentářem spustila obrovskou vlnu nevole a posléze svůj profil raději úplně smazala."

Stále nechápu, co na tom nevhodného je :D Hlavně, že vhodné je škubání turistů 10x-100x vyššími cenami...

P.S. Je to ze stejného článku jako ten zadek - https://www.novinky.cz/cestovani...u-40293106 .

0 Citovat

pavlina.minibull napsal(a):

Teď tvořím itinerář na 3 týdny na Barmě a tam to vypadá na asi 5 nočních přejezdů busem. Jsou to hrozné délky a asi nejrychlejší možnost dopravy mezi body. Tak snad se nám štěstí neunaví.

Já jsem byl předloni v srpnu 3 týdny v Barmě a nepotřeboval jsem noční bus ani jednou. Vyhýbám se jim (pokud to jen trochu jde) nejen kvůli bezpečnosti, ale i proto, že chci vidět, jak vypadá krajina  a aspoň částečně jaké to v těch zemích je i mimo turistická místa. Za ztrátu času to nepovažuju. Po nočních jízdách busem v těchto zemích (a často i ve vyspělých zemích) je člověk obvykle nevyspalý, že si třeba procházky mezi chrámy moc neužije.

A v Barmě je cestování především o chrámech (kromě např. Kalaw, Inle Lake a Hsipaw), na což je 3 týdny intenzivního cestování pro mnoho lidí až moc, takže přesuny minivanem přes den Nyaungshwe - Bagan, Bagan - Pyin Oo Lwin a sdíleným taxíkem Hsipaw - Mandalay mi přišly ideální (a ještě bus Kalaw - Nyaungshwe, který mě vzal zdarma, asi protože nemá tento úsek v ceníku z důvodu, že skoro všichni cizinci tam chodí na treku).

Cesty vlakem Thazi - Kalaw a Pyin Oo Lwin - Hsipaw patří k zážitkům z Barmy, které stojí za to (krajina, úvratě, most). V noci jsem musel jet jen vlakem Yangon - Thazi, což bylo relativně v pohodě za 5 USD na "upper class seat" - něco jako 2. třída jinde. Letěl jsem do Yangonu a pak z Mandalay.

0 Citovat

Z trochu jiného soudku... Smutné  a současně varování:-( https://coconuts.co/bali/news/to...g-regency/

0 Citovat

:(( no to tie pekelne skutre. Tiez sa minuly rok zabil na Bali jeden Slovak.  Najsmutnejsie na tom bolo, ze sanitky by sa ani nedockali. tak ich domaci odviezli na korbe nakladiaku do nemocnice. Tam sa kazdu cenu snazili osetrit zlomenu nohu a uplne ignorovali prepichnute pluca, kedze na to nemali vybavenie.  To len taka studena sprcha, pre tych ktori si myslia, ze zdravotna starostlivost na urovni je vsade dostupne, kde su zapadni turisti...

0 Citovat

To je presne to, o čem jsem psal včera. Dnes opravdu každý letí na Bali či Thajska a ta móda jezdit na motorce je desna. Není k tomu jediný důvod. Provoz v Asii je úplně o něčem jiném a turisti zapomínají, ze když spadnou, tak pro ne nepřiletí vrtulníku a nedostane se jim pece, na jakou jsou zvykli z Evropy. I zdánlivě banální zranění je muže stát život. Co si pak pomyslet o příspěvku: Nikdy jsem nejel na motorce.Poradte jak na ni jezdit 18 dni na Bali. Na co si davat pozor :-(  Tech případu úmrtí bude bohužel přibývat. Protože lidi rozum nemají.

0 Citovat

Libor_S napsal(a):

Já jsem byl předloni v srpnu 3 týdny v Barmě a nepotřeboval jsem noční bus ani jednou. Vyhýbám se jim (pokud to jen trochu jde) nejen kvůli bezpečnosti, ale i proto, že chci vidět, jak vypadá krajina  a aspoň částečně jaké to v těch zemích je i mimo turistická místa. Za ztrátu času to nepovažuju. Po nočních jízdách busem v těchto zemích (a často i ve vyspělých zemích) je člověk obvykle nevyspalý, že si třeba procházky mezi chrámy moc neužije.

A v Barmě je cestování především o chrámech (kromě např. Kalaw, Inle Lake a Hsipaw), na což je 3 týdny intenzivního cestování pro mnoho lidí až moc, takže přesuny minivanem přes den Nyaungshwe - Bagan, Bagan - Pyin Oo Lwin a sdíleným taxíkem Hsipaw - Mandalay mi přišly ideální (a ještě bus Kalaw - Nyaungshwe, který mě vzal zdarma, asi protože nemá tento úsek v ceníku z důvodu, že skoro všichni cizinci tam chodí na treku).

Cesty vlakem Thazi - Kalaw a Pyin Oo Lwin - Hsipaw patří k zážitkům z Barmy, které stojí za to (krajina, úvratě, most). V noci jsem musel jet jen vlakem Yangon - Thazi, což bylo relativně v pohodě za 5 USD na "upper class seat" - něco jako 2. třída jinde. Letěl jsem do Yangonu a pak z Mandalay.




Děkuji za zkušenost. To nám se bohužel  asi nepovede, protože bychom rádi i Dawei na závěr cesty a ty přesuny jsou vcelku dost časově náročné takže možnost ušetřit čas těmi nočními využít musíme.


Každopádně ti děkuji za tip na ten úsek vlakem. V LP  z 2/2018 je i docela hezky zpracovaná tabulka na časové přesuny : vlak/bus/ letadlo/loď a ty vlaky  tam jsou tedy ty časy vlakem vážně utrpení a u někoho jsem četla snad i 24 hodin v kuse.  To se obávám, že by příteli nepomohl ani rum :-D

0 Citovat

Do Dawei, kde prší mnohem víc než ve většině Barmy, jsem si v období dešťů netroufl. Pokud bych tam jel, asi bych pak pokračoval do thajského Kanchanaburi, což je výrazně rychlejší, než se vracet do Yangonu (a stojí za návštěvu i tak). V tom případě by byl nejlepší přílet do Mandalay. Vlak jede opravdu přes 24 h., ale přijde mi to lepší než jet 12-15 h. busem. Taky může cestou do Dawei stát za návštěvu Mawlamyine /Moulmein.

https://www.seat61.com/Burma.htm

0 Citovat

niemandos napsal(a):

To je presne to, o čem jsem psal včera. Dnes opravdu každý letí na Bali či Thajska a ta móda jezdit na motorce je desna. Není k tomu jediný důvod. Provoz v Asii je úplně o něčem jiném a turisti zapomínají, ze když spadnou, tak pro ne nepřiletí vrtulníku a nedostane se jim pece, na jakou jsou zvykli z Evropy. I zdánlivě banální zranění je muže stát život. Co si pak pomyslet o příspěvku: Nikdy jsem nejel na motorce.Poradte jak na ni jezdit 18 dni na Bali. Na co si davat pozor :-(  Tech případu úmrtí bude bohužel přibývat. Protože lidi rozum nemají.

S tím závěrem máš pravdu, ale včera jsi psal: "Takže moje doporučení je pokochat se Kutou a vším co nabízí :-)), pak někam přejet třeba na sever či západ a tam si klidně půjčit motorku." A ta nehoda, na níž dal odkaz cali, se stala zrovna na severozápadě. Pravděpodobně nepozornost českého a asi i místního řidiče. To se stává nejen motorkářům i v ČR:

https://www.ceskenoviny.cz/zprav...ru/1706590

https://www.denik.cz/z_domova/kr...80227.html

Na to, že motorek v ČR tolik není, je mrtvých až dost.

Opět píšeš "není k tomu jediný důvod", ale včera jsi připustil, že půjčit si skútr na místě je ok a sám si ho někdy půčíš. Oni si ho možná taky půjčili jen na místě (a pokud ne, není to kromě zavazadel, které zhoršují manévrovatelnost, ale které na fotce nevidím, v dané situaci velký rozdíl - jen je celková doba jízdy při půjčování na místě kratší a vyhne se tím frekventovanějším silnicím). Když skútr skončí pod náklaďákem, vrtulník už řidiči většinou nepomůže.


0 Citovat

Jasné, když vleti pod náklaďák tak už je to většinou jedno. Ale jistě existuje spousta jiných nehod., kde ta rychlost a kvalita pece hrát roli bude. Včera jsem psal co jsem psal, ale doporučoval jsem jim to, protože po tom  toužili a varoval hlavně před velkými městy. Ale upozorňoval zároveň i na další úskalí. Ja jsem byl v Asii  tak asi 5,5 měsíce dohromady a motorku měl půjčenou dohromady na 5 dnů. A na motorce jsem přitom jezdil cele mladí. Ale jezdit v Asii mě neláká. Bohužel ty mladé to láká, jelikož je to in. Nezlob se na mě, ale když někdo na tom nikdy neseděl a pak chce jezdit na Bali celou dobu, tak je to blázen. Proste podmínky pro ježdění na motorce jsou tam v průměru nesrovnatelné horší než v Evropě, zdravotní pece taky, takže je to jednoduše riskantní. 

Nebavíme se tu o jednom případu, ale všeobecně.

0 Citovat

niemandos napsal(a):

Nezlob se na mě, ale když někdo na tom nikdy neseděl a pak chce jezdit na Bali celou dobu, tak je to blázen. Proste podmínky pro ježdění na motorce jsou tam v průměru nesrovnatelné horší než v Evropě, zdravotní pece taky, takže je to jednoduše riskantní. 

Nebavíme se tu o jednom případu, ale všeobecně.

S tím souhlasím, však jsem v minulém postu k tomu hned na úvod napsal: "S tím závěrem máš pravdu". Obecně je to pravda a zvlášť u nezkušených s motorkou a/nebo s provozem v JV Asii. Taky jsem proto napsal dříve tu kritiku pod cestopis Bali za Kačku, což si na mě Kateřina dosud pamatuje.

0 Citovat

To jsi si u ni  tehdy pohnojil. Ona bere jen poplacavani po zádech a kritiku vůbec nebere ;-). A měl jsi samozrejme pravdu. 

0 Citovat

Já s váma nesouhlasím, pokud to myslíte plošně na všechny. Rozhodně bych to ale doporučil někomu zkušenýmu. Člověk nemůže vypnout ani na vteřinu. 

Každej by měl znát svoje možnosti a mít půd sebezáchovy. Před pár dny jsme jezdili na skútru "kousek" od Bali v Yogyakartě (3,5 mil lidí). Na skútru jsem seděl letos poprvé v životě před odletem do Malajsie. V příštích dnech nás čeká Bali, ale spíš Lombok a zase skútr. 

Neskromně se teda považuji za nadprůměr v řízení. Přes půl milionu km najeto v autě bez nehody. I tak mám ale ze skútru obrovskej respekt a jedu pomaleji a tak, abych si byl sám sebou 100% jistej. Žádný kraviny. 

Nejhorší, co jsem zatím zažil, tak bylo řízení v Marakeši. 

0 Citovat

ja som taky priklad, ze som vzdy soferoval na skutri len v JV azii, filipiny a vietnam. a tiez sme mali raz na male, na Corone sme sa motali vo vnutrozemi a ani neviem ako uz sme lezali na zemi. trochu strku v zakrute a vybavene. nastastie len par odrenin, skuter v celku.

0 Citovat

Ahoj, kouzlili jsme s itinerářem u Turkishe a příští rok strávíme týden na Bali (pokud covid dá). Přílet pondělí večer, odlet neděle večer.

Rádi bychom někde rozhodili základní tábor tak, aby se tam:
- dalo snadno dostat z letiště
- byla tam pěkná pláž bez velkých vln - a daly by se odtamtud dělat jednodenní výlety na ostatní části ostrova (hlavně rýžová políčka s terasami) Dvě lokality (moře, vnitrozemí) se nám zdají nepraktické, neboť slečna bude bohužel tahat velký kufr. Taky nad tím kroutím hlavou.


Ideálně aby se to dalo zvládnout bez motorky (já mám jen řidičák na AM a slečna sice snad A2, ale vydané ve Vietnamu a netuší, jak si obstarat mezinárodní řidičák)

Nějaké doporučení? Zatím pošilháváme po Sanur. Kuta se mi zdá zbytečně divoká.

1 Citovat

My sme pred pár rokmi mali ako základňu hotel v oblasti Bali Benoa, kúsok od peknej, koralovým rífom chránenej pláže Pantai Nusa Dua.  Na tri dni sme si prenajali auto so šoférom (bolo to vtedy za babku) a prešli sme takmer všetko zaujímavé na ostrove. Od letiska je to na skok.

1 Citovat

Michale, pokud se nebojíš řídit vlevo, tak si půjčte auto. My jsme takhle projeli celé Bali s malýma dětma a bylo to super. Řízení bylo v pohodě, jen nesmíš moc klíčovat kvůli motorkám a hlavně se soustředit co se děje před tebou. Když tě někdo předjíždí, tak troubí. Uvidíte toho víc a nebudete se muset tahat s kufry. 

1 Citovat

Ahoj, teď jsem koukal, že dle MZV je stále pro vstup do Indonesie a tedy na Bali nutný platný certifikát očkování proti COVIDu - je to opravdu tak, a pokud jo, bude mit na to stačit potvrzení o posilující dávce (které už ale mám zašedlé, neobnovené)?

0 Citovat

Jo, sice ledabyle, ale kontrolovali to. V pondělí. Aerolinka na odletu. Po příletu to nikoho nezajímalo.

Ale se vstupem do Indonésie je dost byrokracie. Fronta na vízum. Pásová kontrola, která i při 3 lidech před námi trvala 20 minut. Vyplnění povinné čelní deklarace, která následně byla kontrolována čtečkou QR kódu a nezájmem ze strany úřednice.

Vízum se vyplatí udělat online. Člověk si ušetří jednu frontu a pak se méně ptají. Kde bude bydlet, jak dlouho tam bude apod.

0 Citovat

OK díky za odpověď a za tip s vízem, rozhodně to tedy udělám online.

0